Kolejny krok do realizacji pomysłu Elona Muska
Konstrukcja napędu Hyperloop One przybliża do realizacji marzeń o szybkich podróżach! Zakończył się pierwszy test napędu Hyperloop One, który stalowe sanki magnetyczne rozpędził do prędkości 200 km/h w czasie 2 sekund! Test na pustyni w Nevadzie udowodnił, że koncepcja superszybkiego środka transportu z marzeń miliardera Elona Muska jest możliwa do realizacji.
Konstrukcja napędu Hyperloop
Przypomnijmy. Hyperloop to projekt futurystycznego środka lokomocji, który docelowo zapewnić ma komfortową podróż pomiędzy miastami z prędkością koło 1200 km/h.
Na system najnowocześniejszego transportu mają składać się specjalne kapsuły, które będą sunąć z olbrzymią prędkością w pokaźnej rurze usytuowanej ponad powierzchnią ziemi na wysokich słupach. Stworzenie nadziemnego tunelu ma zminimalizować oddziaływanie na środowisko oraz ograniczyć do zera możliwość kolizji z innymi środkami transportu. Aby zniwelować główny problem superszybkich konstrukcji – opór powietrza – w rurze Hyperloop utrzymywane będzie stale podciśnienie.
Napęd kapsuł nie ma być specjalnie skomplikowany. Na szynach wewnątrz rury z podciśnieniem zostanie zainstalowany szereg elektromagnesów, który będzie unosić kapsułę w trakcie przejazdu oraz rozpędzać ją do określonych na danym odcinku prędkości. Z przodu kapsuły znajdować się będzie okazały kompresor, który zasysając powietrze wspomoże rozpędzanie obiektu. Ponadto powietrze nie będzie wyrzucane tylko do tyłu ale również na dół i na boki, aby wytworzyć zjawisko poduszki powietrznej.
W każdej kapsule Hyperloop zmieści się w pozycji półsiedzącej 28 osób. Kapsuły mają wyruszać co kilka minut tak, aby odległość pomiędzy nimi wynosiła około 37 km. Konstruktorzy zapewniają, że jest to odległość wystarczająca do samoistnego wyhamowania każdego „wagoniku” w razie jakiejkolwiek awarii. Warto dodać, że od początku do realizacji projektu dokłada się wszelkich starań w celu zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa. Całość konstrukcji ma być zabezpieczona przez warunkami atmosferycznymi, a słupy na której zostanie usadowiona będą wyposażone w specjalne amortyzatory chroniące przed skutkami nawet silnych trzęsień ziemi.
Hyperloop – podróż przyszłości
Pierwszy Hyperloop za około 5 lat połączyć ma Los Angeles i San Francisco. Podróż na trasie liczącej 550 km zajmie jedynie 35 min! Jest to odległość odpowiadająca odległości pomiędzy Gdańskiem, a Krakowem. W zamyśle Elona Muska jego transport przyszłości ma stać się alternatywą dla podróży lotniczych oraz względnie wolnych i kosztownych kolei, których przydomek „superszybkie” na tle Hyperloopa przestaje całkowicie pasować. Nowatorski projekt Hyperloop ma szanse trwale zrewolucjonizować transport lądowy. Szybki, tani i ekologiczny z pewnością odpowiada standardom przyszłości. Warto w tym miejscu nadmienić, że budową zainteresowane są już między innymi Chiny i Słowacja.