Ocean Cleanup przeciwko zanieczyszczeniom
Czy konstrukcja Ocean Cleanup oczyści oceany ze śmieci? Problem zanieczyszczenia oceanu odpadami spędza sen z powiek wielu ekologom. Śmieci dostające się do tonami do mórz i oceanów unoszą się i dryfują zatruwając wodę i zabijając ryby, morskie ssaki i ptactwo. Co gorsza stary plastik pod wpływem słońca i wody rozdrabnia się na niewielkie kawałki, a następnie na plastikowy pył, który dostaje się do organizmów zwierząt morskich na całym świecie. Są miejsca na ziemi, gdzie problem ten jest szczególnie widoczny. W tym miejscu warto wspomnieć o Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci, którą odkryto 15 lat temu. To olbrzymie skupisko śmieci utworzone przez prądy morskie ma większą powierzchnię od stanu Texas! Dotąd odkryto pięć podobnych plam. Docelowym marzeniem twórców Ocean Cleanup jest tworzenie systemu, który będzie w stanie uprzątnąć Wielką Plamę Śmieci.
Poza skupiskami na otwartych wodach problem pływających śmieci często pojawia się w strefach przybrzeżnych wielkich skupisk ludzkich. Zanieczyszczone morze jest prawdziwą zmorą mieszkańców wyspy Tsushima położonej pomiędzy Japonią a Koreą Południową. To właśnie w celu oczyszczenia wód przylegających do Tsushimy powstaje pierwszy system Ocean Cleanup.
Konstrukcja Ocean Cleanup
Na Morzu Północnym ruszyła instalacja Ocean Cleanup – innowacyjnego systemu stworzonego z myślą o oczyszczaniu powierzchni oceanu z dryfujących śmieci. Konstrukcja Ocean Cleanup dzięki zastosowaniu specjalnych unoszących się na wodzie barier w kształcie litery „V”, wykorzystuje wiatr i naturalne prądy morskie do wyłapywania i gromadzenia pływających odpadów. W miejscach ich kumulacji zainstalowane zostaną nowoczesne, w pełni zautomatyzowane stacje recyklingowe, które dzięki zasilaniu energią słoneczną same wyłapią z wody i przetworzą plastikowe odpady na gotowy do dalszego wykorzystania materiał.
Chociaż koszty stworzenia systemu Ocean Cleanup nie należą do małych, szczególnie z uwagi na konieczność objęcia instalacją olbrzymich powierzchni morskich oraz budowy 24 platform w nowoczesnych stacji recyklingowych, to twórcy podkreślają, że uzyskany po przetworzeniu plastik będzie nadawał się się do komercyjnego wykorzystania, a jego sprzedaż przyniesie wymierne korzyści finansowe.
Instalacja na Morzu Północnym, 23 km od wybrzeży Holandii ma charakter jedynie testowy. Trzymamy kciuki za ten wyjątkowy projekt i mamy nadzieję, że wkrótce pomoże on oczyścić oceany!