Konstrukcje offshore wykorzystujące zasoby wody morskiej
Przybliżymy Wam konstrukcje offshore, które pracują na platformach wiertniczych. Inżynierowie z polsko-norweskiej firmy ITEK PL stworzyli innowacyjny układ chłodzenia napędu TopDrive wiertnicy, dla którego Base Group wykonała konstrukcje metalowe. Układ chłodzenia napędu TopDrive wiertnicy wykorzystuje zasoby wody morskej. Dzięki zastosowaniu układu wymiennikowo-pompowego (pompa ładująca i cyrkulacyjna) ze zbiornikiem buforowym, zbiornika akumulacyjnego oraz sterowania układ reguluje ciśnienie i przepływ roztworu wodnego glikolu w zamkniętym obiegu systemu rur i węży wieży wiertniczej. Ciśnienie jest regulowane za pomocą napełniania lub spuszczania wody ze zbiornika akumulacyjnego. Przepływ jest regulowany przez układ sterujący pompą cyrkulacyjną.
Konstrukcje offshore
Zaprojektowany system zapewnia:
- nieprzekroczenie maksymalnego wymaganego nadciśnienia przed głowicą TopDrive,
- utrzymanie dodatniego nadciśnienia w każdym punkcie systemu,
- nieprzekroczenie maksymalnego nadciśnienia w każdym punkcie systemu podczas poruszania się napędu TopDrive.
Układ chłodzenia został zaprojektowany do pracy w zakresie temperatury zewnętrznej od -20C do +40C.
Jako, że roztwór wodny glikolu generuje wysokie spadki ciśnienia oraz napęd TopDrive zmienia dynamicznie swoje położenie z różną prędkością zapewnienie powyższych warunków możliwe jest wyłącznie przy dynamicznej zmianie ciśnienia w systemie.
Zmiana ciśnienia w systemie jest generowana przez zmianę ciśnienia strony ciekłej w zbiorniku akumulacyjnym. Zbiornik akumulacyjny jest wyposażony w elastyczną kieszeń gazową. Ciśnienie w zbiorniku jest funkcją pojemności gazu i wody w zbiorniku. Masa gazu jest stała, ale jego objętość i ciśnienie zmienia się w zależności od zmiany objętości wody w zbiorniku. Zmiana pojemności wody generowana jest przez ładowanie zbiornika za pomocą pompy lub spuszczanie wody ze zbiornika. To powoduje zmiany objętości gazu i generuje zmianę ciśnienia.
Aby zwiększyć lub zmniejszyć ciśnienie podczas pracy trzeba odpowiednio napełnić wodą lub opróżnić z wody zbiornik akumulacyjny – do momentu aż sprężony lub rozprężony gaz osiągnie żądane ciśnienie. Aby móc to kontrolować, zmiany objętości wody w zbiorniku akumulacyjnym nie powinny być zbyt małe.