Rozbudowa Kanału Panamskiego zbliża się do finału!
Rozbudowa Kanału Panamskiego o nowe śluzy o szerokości 55 m i długości 425 wkrótce umożliwi dogodny przepływ nowej generacji kontenerowców. Rozbudowa od 2007 r. pochłonęła ponad 5,25 mld dolarów, jednak ta kwota zdaje się być niczym w porównaniu ze skutkami realizacji projektu, które znacząco wpłyną na gospodarkę USA oraz cały handel międzynarodowy.
Niewiele inwestycji w infrastrukturę komunikacyjną wpłynęło tak znacząco na światową gospodarkę, jak budowa Kanału Panamskiego. Pierwsze prace nad jego stworzeniem ruszyły już w 1879 r., jednakże 10 lat później zakończyły całkowitym się niepowodzeniem. Wznowiono je w 1904 roku. Kanał otworzono oficjalnie w 1920 r. i od tego czasu pozostaje najważniejszą drogą morską świata, łącząc ze sobą Atlantyk i Pacyfik.
O rozmachu projektu „mostu świata” świadczą archiwalne dane. Z wyrobiska kanału wywieziono ponad 150 mln m3 ziemi i gruzu. Zużyto ok 20 mln kg dynamitu. Obecnie koszt budowy Kanału Panamskiego szacuje się na 375 mln dolarów.
Wody Kanału rocznie pokonuje ok. 14 tys. statków, jednak wzrastające wymogi wobec transportu wodnego oraz podążające za nimi zmiany gabarytów statków handlowych, sprawiły, że 100-letni Kanał zaczął być stosunkowo ciasny. Trwająca od 2007 r. rozbudowa umożliwiła znaczne pogłębienie oraz powiększenie systemu śluz z komorami. Po ukończeniu rozbudowy Kanał Panamski umożliwi sprawne przeprawianie się między oceanami nowoczesnym, wielkogabarytowym kontenerowcom, co doprowadzi do zwiększenia efektywności transportu wodnego pomiędzy wieloma państwami obu oceanów oraz do obniżenia jego kosztów, co przełoży się na realny spadek cen importowanych towarów.
Co oznacza rozbudowa Kanału Panamskiego dla branży morskiej?
Jesteśmy przekonani, że rozbudowa Kanału Panamskiego przyczyni się do usprawnienia transportu morskiego. Mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie również na wykonawców konstrukcji dla Klientów branży morskiej 🙂