Świecąca ścieżka rowerowa
Aktywne ścieżki rowerowe i pasy drogowe stają się coraz bardziej popularne na świecie. Zwykła nawierzchnia jezdna przestaje już być wystarczającym udogodnieniem. Współcześni artyści i naukowcy coraz częściej dostrzegają je jako interesującą przestrzeń do eksperymentów o charakterze użytkowym. Jednym z pierwszych projektów świetlnych była ścieżka rowerowa w Holandii o długości jednego kilometra, inspirowana obrazem Gwiaździsta noc Vincenta van Gogha.
Niedawno pisaliśmy o amerykańskiej, fotowoltaicznej jezdni, która świeci w ciemności. Teraz możemy pochwalić się rodzimym projektem świecącej ścieżki rowerowej!
Dzięki współpracy naukowców laboratorium TPA z Pruszkowa, wykonawcy w postaci STRABAG-a oraz środków zewnętrznego sponsora udało się zrealizować innowacyjny na skalę europejska projekt ścieżki rowerowej pokrytej nawierzchnią luminescencyjną. Luminofory to specjalne substancje syntetyczne, które dzięki pochłanianiu części promieniowania ultrafioletowego lub podczerwieni emitują w ciemności energię w postaci światła. Jak twierdzą eksperci z laboratorium TPA zastosowany syntetyk może oddawać światło przez ponad 10 godzin!
Podlidzbarskiej ścieżce nadano kolor niebieski zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku, aby skomponować ją z pobliskim jeziorem. W ten sposób budowla stała się nie tylko przestrzenią użytkową, ale także swoistą kompozycją artystyczną. Twórcy zapewniają, że ma na celu przede wszystkim bezpieczeństwo rowerzystów po zmroku. Zdaniem Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie nowa ścieżka wpisuje się idealnie w prowadzoną na szeroką skalę kampanię poprawy bezpieczeństwa.
Na razie ścieżka stanowi interesującą atrakcję turystyczną regionu, jednak pełni także ważną funkcję testową. Specjaliści z TPA chcą obserwować jak innowacyjna nawierzchnia będzie sprawdzać się w różnych warunkach pogodowych. Z całą pewnością problemem będzie konieczność utrzymywania ścieżki w czystości, tak aby zachowała swoje właściwości. Jeżeli testy zakończą się pozytywną oceną, TPA chce rozpowszechnić swoją nawierzchnię do szerszego wykorzystania.