Przemysł 4.0 to koncepcja, która określa wprowadzenie nowych modeli biznesowych i cyfryzację produktów i usług oraz wdrożenie nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych w przedsiębiorstwach, integrując ich łańcuch wartości.
Wdrażanie nowych inteligentnych rozwiązań jest możliwe dzięki kluczowym komponentom Przemysłu 4.0: Systemy Cyberfizyczne, Internet Rzeczy, Internet Usług oraz Inteligentne Fabryki. Czynnikiem napędzającym transformację są coraz bardziej zindywidualizowane potrzeby klientów i narastający trend personalizacji produktów i usług.
Początek Przemysłu 4.0, zwanego rewolucją przemysłową 4.0, przypada na rok 2013. Jednak termin „czwarta rewolucja” został po raz pierwszy użyty w 2011 podczas targów Hannover Messe. Z kolei w 2012 r. została utworzona w Niemczech grupa specjalistów, która określiła kroki i zasady przyszłości automatyzacji fabryk. Wynikiem prac był raport, zaprezentowany w kwietniu 2013r. podczas Hannover Messe. Raport, który stał się początkiem Przemysłu 4.0 zawierał informacje na temat:
Doświadczenia przedsiębiorców związane z rozwojem Industry 4.0 skutkują wprowadzeniem i wdrożeniem innowacji technologicznych w zakresie produkcji i zarządzania, aby dostosować się do rosnących wymagań konsumentów. Inteligentne fabryki, według specjalistów to obok Internetu Reczy (pozwalającego na globalny dostęp do danych oraz maszyn) najważniejszy element czwartej rewolucji przemysłowej. Ideą smart factory jest otrzymanie w przyszłości produktu, który będzie odpowiadać indywidulanym oczekiwaniom, bez ponoszenia dużych kosztów produkcji.
Inteligentna fabryka przyszłości to miejsce, które ma być dopasowane do oczekiwań i potrzeb człowieka. W modularnej koncepcji smart factory wykorzystuje możliwości chmury danych, które pozwalają na zarządzanie nimi w każdym miejscu i nieograniczonym czasie. Chmura danych pozwala fabrykom na składowanie i przetrzymywanie informacji, wirtualizacje oraz prowadzenie systemów analitycznych i kalkulacyjnych w ramach bezpieczeństwa serwerów. Inteligentna fabryka, to również zaawansowane oprogramowanie do przetwarzania i analizy danych w czasie rzeczywistym, które umożliwiają efektywną prezentację wyników. Nowe linie przemysłowe smart factory wyposażone powinny być w inteligentne technologię tj. czujniki zintegrowane z maszynami tworząc bezprzewodowe transfery danych. Efektywnym i funkcjonalnym rozwiązaniem są też systemy cyber-fizyczne, które umożliwiają utrzymanie ruchu i mobilny interfejs. Systemy mechatroniczne i informatyczne łączą linie produkcyjne, maszyny w zespoły o zasięgu globalnym. Nowym rozwiązaniem ułatwiającym proces produkcyjne są autonomiczne systemy, które stosowane są do transportu obiektów w przedsiębiorstwie. Smart fabryka to również roboty, które przy współpracy z człowiekiem tworzą nowe zrobotyzowane i autonomiczne gniazda produkcyjne.
Istotą inteligentnej fabryki jako jednego z najważniejszych elementów czwartej rewolucji przemysłowej jest wdrażanie nowych technologii. Mają one za zadanie umożliwić zautomatyzowanie procesów produkcyjnych, poprawić wydajność, produktywność oraz zmniejszyć koszty wytwarzania produktu spełniającego rosnące oczekiwania klientów.
Base Group dokłada wszelkich starań, żeby sprostać wymaganiom klientów. W tym celu w ramach Przemysłu 4.0 cyklicznie dokonujemy przeglądu nowych technologii, które mogą zostać użyte w procesach naszej firmy. Na tej podstawie do tej pory wdrożyliśmy następujące rozwiązania podnoszące efektywność i jakość naszych działań:
WeldEye jest dedykowanym programem do zarządzania i kontroli procesów spawalniczych. Base Group jako pierwsza firma w Polsce wdrożyła ten system w celu zapewnienia optymalnej jakości produkowanych maszyn, urządzeń i wysokiej jakości spawanych konstrukcji metalowych.
Base Group Sp. z o.o. z siedzibą: 83-020 Koszwały, ul. Spacerowa 29
Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku,
VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000249201,
NIP PL5832141328, Regon 191298623, Kapitał Zakładowy: 5.551.200,00 PLN